Gorvinovy stránky

Tato magická baňka...
 • Něco o mně

 • Alchymie
  naživo


 • Mé projekty

 • Energie
  pro lidi


 • Fotogalerie

 • Odkazy

 • INDEX

 •             

     Když jsem při četbě Společenstva prstenu J.R.R.Tolkiena narazil na písmo Tengwar, od první chvíle mě nadchlo svou kráskou, geniální jednoduchostí a logičností (i když se tak na první pohled jevit nemusí :-).

     (Pokud jsi již s Tengwarem seznámen(a) a zaujímal by Tě program pro gramatickou transkripci tengwaru, můžeš přeskočit omáčku a dostat se k podstatné informaci této stránky.)

     Začal jsem proto tengwar studovat a dávat dohromady zápis pro češtinu. Po mnoha změnách, oprav a upřesněních uvádím tuto konečnou tabulku, kterou jsem sestavil vycházeje z Dodatku (Tolkien; Návrat krále). Platí jak pro Český, tak i Slovenský jazyk:

     Alternativní znaky pro "s" a "z" se stonky dolů se používají pokud nad ně píšeme samohlásky. Samohlásky píšeme vždy nad předchozí znak, protože čeština i slovenština má výraznou převahu slov, které nezačínají samohláskou.


     K podrobnějšímu prostudování Tě odkazuji právě k Dodatku třetího dílu Společenstva prstenu (Návrat krále). Jistě pak uznáš, že jsem se pokusil o co nejdokonalejší "napasování" tengwaru na češtinu a slovenštinu jak jen to bylo možné.

     Při zápisu Tehtar (znaky pro samohlásky) jsem se musel trochu "poprat" se slovenskými dvojhláskami. Výsledek mého snažení vypadá takto (nahoře jsou uvedeny potřebné znaky, které v základní sadě chybí (ts = c; ks = x a ll = ĺ):

     Pokud slovo začíná samohláskou, klade se tehtar na krátký nosič, jak je uvedeno v tabulce. Pro vyjádření délky samohlásky pokládáme znak na dlouhý nosič podobný našemu "j" bez tečky. Mezi tehtar je řazeno i tvrdé "y", "ě" a slovenské dvojhlásky. Kvůli rozdílu mezi "ú" a "ů" v českém pravopisu (který nechápu a zdá se mi zastaralý a zbytečný) je též uveden rozdílný znak tengwaru.

     Příklad zápisu tengwaru:  
  Vlnovka pod "š" znamená zdvojení.


     Po nějaké době jsem se po tengwaru poohlídl i na internetu a zjistil jsem, že existují fonty (s pomocí fontu Daniela Smithe byly vytvořeny i tyto tabulky znaků), s kterými se ovšem prakticky nedá psát, protože znaky neodpovídají zankům klávesnice a nejsou stejně velké - tehtar se musí psát nad každý typ znaku jinde (aby např. nebyly mimo, nebo nepřekrývaly znak). Vlastně koncepce fontu je nejrozumnějším řešením a přestože se s fonty přímo psát nedá, řeší se to pomocí transkripčních programů (viz níže).

     V tengwar fontech Daniela Smithe jsou i znaky pro číslovky. Přiřadil jsem i některé další používané znaky:

     Přestože vytvoření fontu tengwaru Danielem Smithem je neocenitelné, přiznám se, že číslovky se mi moc nelíbí. Vymyslel jsem (ještě před tím, než jsem věděl o existenci fontu) vlastní typ číslovek založený na opačném tvaru znaků tengwaru. Co se dalších znaků týče, například "@" je z "oldenglish a", "+" z "oldenglish &" - snažil jsem se ponechat řád fontu.

     Má koncepce číslovek, kterou jsem vymyslel ještě někdy před rokem 2000, umožňuje též dvanáctkovou soustavu, nebo i 14-kovou :-)) Symboly pro 10 až 13 se mohou používat samostatně jen pro zápis těchto hodnot, chceme-li například vyjádřit tucet (12).

     Jak jsem již uvedl, s pomocí fontů tengwaru se prakticky nedá rozumě psát (zejména čeština, plná samohlásek), existují proto programy na transkripci latinky do tengwaru a naopak. K jednomu z nich - zatím nejlepšímu, co jsem našel - se můžeš dostat kliknutím na uvedenou ikonku a po registraci si můžeš program "YaTT 2(.1.2.)" downloadovat:


     Mé nadšení tengwarem bylo (je) tak velké (:-)), že jsem se rozhodl vytvořit mód programu (mód = kód, podle kterého program přiřazuje a seřazuje znaky z fontu latinky do fontu tengwaru a naopak) pro gramatickou transkripci češtiny a slovenštiny. To se mi nakonec po nějaké době a ještě delším dolaďování podařilo. Oba zkomprimované módy s fonty, návodem a dalšími soubory si můžeš stáhnout zcela ZDARMA z následujících odkazů:

  TMF.rar   nebo   TMF.zip


     
  Další stránky s tématikou tengwaru ZDE v odkazech

     

      Přeji hodně zábavy s tengwarem! :-)


     
  Email: gorvin(a)centrum.cz

   
   
  Gorvin (c) 2004